Creative Commons License

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.

(این نشریه تحت قانون بین المللی کپی رایت Creative Commons: BY-NC است)

طبق این گواهی و بر اساس وبسایت رسمی Creative Commons:

"این مجوز به دیگران اجازه توزیع، ترکیب مجدد، تغییر جزئی و کار روی اثر شما به صورت غیرتجاری را می‌دهد و اگرچه کارهای جدید آنها باید به شما اعتبار دهد و غیرتجاری باشد، ضروری نیست به کارهای مشتقشان تحت ضوبط یکسان مجوز بدهند." 

 

نویسندگان گرامی توجه فرمایند، با عنایت به راهبرد دانشگاه مبنی بر بین‌المللی‌سازی نشریات علمی و نمایه‌سازی مجلات در پایگاه‌های استنادی بین‌المللی، از ابتدای سال 1402 لطفا این دو مورد را در مقالات خود رعایت نمایند.

 1. درج چکیده مبسوط انگلیسی بین 700 الی 1200 کلمه برای هر مقاله الزامی است.
 2. ثبت و نمایش شناسه رایگان  ORCID برای تمامی نویسندگان مقالات الزامی است.

 

شورای علمی نشریه از کلیهی استادان و پژوهشگران دعوت مینماید، مقالات علمی و پژوهشی خود را با رعایت موازین ذیل به دفتر نشریه ارسال نمایند:

 1. نوع مقالاتی که برای چاپ ارسال می‌گردند باید محصول مطالعات و تحقیقات نویسندگان بوده و متضمن دست‌آوردهای علمی جدید باشد؛
 2. مقالات ارسالی نباید قبلاً در مجله‌ای چاپ شده و یا همزمان به مجله‌ی دیگری ارسال شده باشند؛
 3. مقاله در قالب فایل Word 2010 با قلم 12Bzar  با حاشیه‌های 3 سانتی‌متر و حداکثر 25 و حداقل 15 صفحه ( یا حداقل 6500 و حداکثر 10000 کلمه)  ارسال شود.
 4. مسئولیت آرا و نظریات ارائه شده در مقاله‌ها به عهده نویسندگان است و چاپ آن‌ها به معنی تأیید مطالب نیست.
 5. فصلنامه در ویرایش و تلخیص مقاله‌های دریافتی آزاد است.

فایل‌های ارسالی باید شامل موارد زیر باشد:

 1. فایل اول فایل کامل و اصل مقاله که بدون مشخصات نویسندگان باشد.( چکیده فارسی در ابتدای  مقاله و چکیده لاتین در انتهای مقاله باشد)؛
 2. فایل دوم شامل مشخصات نویسندگان به ترتیب اولویت است؛ در این قسمت چکیده فارسی را قرار دهید در ابتدای آن نام و نام خانوادگی نویسنده‌ها به ترتیب اولویت نوشته شود و سپس  بصورت پاورقی اطلاعات برای دانشجو (دانشجوی دکتری رشته ...، دانشگاه ...، تهران، ایران و سپس ایمیل سازمانی) و برای عضو هیئت علمی (استادیار ...، دانشگاه ....، تهران، ایران و سپس ایمیل سازمانی) درج شود. واژه (نویسنده مسئول) را حتما در پاورقی ودر کنار اسم نویسنده مسئول مشخص شود. سپس همین مطالب را در چکیده انگلیسی تکرار فرمایید. حتما نویسنده مسئول در داخل پرانتز هم به فارسی و هم در چکیده لاتین به انگلیسی نوشته شود. همچنین برای هر نویسنده صرفاً یک عنوان از یک مؤسسه معرفی شود؛

نکته مهم: تمامی صفحات بعدی فایل، نباید شامل هیچ گونه اطلاعاتی در مورد هویت نویسندگان باشند.

 1. چکیده‌های مقاله به فارسی و انگلیسی (چکیده‌ها هرکدام حداکثر در 150کلمه) و کلید واژگان فارسی و انگلیسی (حداکثر 5 واژه) آورده شود.
 2. متن اصلی مقاله شامل مقدمه، پیشینه تحقیق، سوال تحقیق، روش تحقیق و نتایج شود.
 3. جداول به تعداد محدود با شماره و عنوان در زیر آنها و مناسب برای چاپ باشد.
 4. شکل‌ها، نمودارها و تصاویر به تعداد محدود با شماره و عنوان در زیر آنها و مناسب برای چاپ باشد.

توجه: نویسندگان محترم توجه داشته باشند با توجه به الزام معاونت پژوهشی دانشگاه، علاوه بر چکیده انگلیسی، لطفا منابع فارسی پایان متن نیز به انگلیسی ترجمه شوند.

 

راهنمای ارسال مقاله

تمامی افراد برای ارسال مقاله ابتدا باید در سامانه ثبت‌نام کنند. ثبت‌نام در سامانه رایگان است و نیازی به تأیید مدیر سامانه ندارد. پس از تکمیل فرم ثبت‌نام، رمز عبور به ایمیل شما ارسال می‌شود. پس از دریافت رمز عبور، وارد سامانه شده، اطلاعات مقاله خود را وارد کرده و در نهایت فایل اصلی مقاله را ارسال کنید. به هنگام ارسال مقاله به توضیحات اصلی که در صفحه مربوط به راهنمای نویسندگان و راهنمای نگارش مقاله است توجه کنید. مقاله را بر اساس فرمت و دستورالعمل مجله تهیه و تدوین کرده و در  سامانه ثبت کنید. از یک نشانی برای ثبت‌نام و ارسال مقاله استفاده کنید. توصیه می‌شود فقط یک‌بار در سامانه ثبت‌نام نمایید.

با ورود به نقش نویسنده یا بخش "ارسال و پیگیری مقاله" دسترسی های زیر را خواهید داشت.

برای ارسال مقاله لازم است مراحل زیر را انجام دهید(در ادامه همه مراحل به صورت تصویری آموزش داده می شوند):

انتخاب نوع مقاله
وارد کردن عنوان
اضافه کردن نویسندگان
وارد کردن چکیده
افزودن کلیدواژگان
انتخاب موضوعات
توضیحات تکمیلی
داوران پیشنهادی
اضافه کردن فایل‌ها
نامه به سردبیر و چک لیست
تکمیل ارسال مقاله

 

 1. ابتدا وارد نقش نویسنده یا ارسال و پیگیری مقاله شوید.

2.  مقالات جدید

 •   ارسال مقاله جدید: برای ارسال مقاله جدید به نشریه روی این گزینه کلیک کنید.
 •   مقالات تکمیل نشده: در صورتی که قبلا برخی از مراحل ارسال مقاله جدید را پیش برده باشید اما مقاله را ارسال نکرده باشید، مقاله در این بخش قرار می‌گیرد تا بتوانید در زمان مناسب بقیه مراحل را تکمیل کنید.
 •  مقالاتی که لازم است دوباره ارسال شوند: در صورتی که به هر دلیلی نشریه تشخیص داده باشد مقاله شما باید مجدد ارسال گردد، مقاله به این بخش منتقل می‌شود. می‌توانید در این بخش اطلاعات بیشتری که نشریه از شما درخواست کرده است، را با کلیک روی کد مقاله ببینید.
 •  مقالات ارسال شده / در حال بررسی: مقالاتی که با موفقیت ارسال کرده‌اید در این بخش نمایش داده می‌شود. وضعیت مقالات ارسال شده را تا زمان اعلام نتیجه ارزیابی می‌توانید در این بخش ببینید.
 •   مقالات ارسال شده به عنوان نویسنده همکار: در صورتی که در مقاله‌ای اطلاعات شما به عنوان نویسنده همکار ثبت شده است می‌توانید وضعیت مقاله را در این بخش ببینید، اما نمی‌توانید تغییری روی مقاله ایجاد کنید. فقط نویسنده مسئول برای بازنگری و سایر مراحل به مقاله دسترسی خواهد داشت.

3. مقالات نیازمند بازنگری:

 • مقالات نیازمند بازنگری: در صورتی که پس از ارزیابی مقاله داوران تشخیص دهند که مقاله شما نیازمند بازنگری است با مراجعه به این بخش می‌توانید نظرات داوران و سردبیر را دریافت نمایید و با استفاده از نظرات مقاله را بازنگری کنید. پس از آماده شدن مقاله بازنگری شده به همین بخش مراجعه کنید و مقاله بازنگری شده را از این بخش ارسال کنید.
 • مقالات بازنگری شده / در حال بررسی: پس از اینکه مقاله بازنگری شده را برای نشریه ارسال کردید، مقاله به این بخش منتقل می‌گردد و تا زمانی که نشریه مجدد مقاله را برای شما ارسال نکند برای انجام تغییرات به آن دسترسی نخواهید داشت.
 • بازنگری لغو شده (مقالات نیازمند بازنگری که نویسنده از ادامه کار منصرف شده است): در صورتی که در مرحله بازنگری انصراف دهید مقاله شما به این بخش منتقل می‌شود.

4. تصمیم گیری شده:

 • مقالات پذیرفته شده برای تایید فایل‌های نهایی قبل از انتشار چاپی: در صورتی که مقاله شما پذیرش شود اما نشریه از شما بخواهد فایل نهایی، کپی رایت یا رسید هزینه را ارسال کنید مقاله در این بخش قرار می‌گیرد. با مراجعه به این بخش می‌توانید فایل نهایی، کپی رایت و رسید را ارسال کنید.(ممکن است نشریه ای فقط یکی از موارد ذکر شده را از شما بخواهد) راهنما
 •  مقالاتی که بررسی و تعیین تکلیف شده‌اند: در نهایت زمانی که مقاله شما پذیرش یا رد شود در این بخش قرار می‌گیرد.

5. راهنمای نویسندگان: قبل از شروع به کار می‌توانید راهنمایی را که نشریه برای شما قرار داده است مطالعه کنید.

 

∗در ادامه می‌توانید مراحل ارسال مقاله جدید را مطالعه کنید.∗

 

6.  برای ارسال مقاله جدید روی این گزینه کلیک کنید.

 

انتخاب نوع مقاله

7. مراحلی که باید برای ارسال مقاله طی شود.

8. ابتدا نوع مقاله خود را از بین گزینه‌های موجود انتخاب کنید.

9. پس از وارد کردن اطلاعات هر مرحله با انتخاب گزینه بعدی به مرحله بعد هدایت می‌شوید.

 

وارد کردن عنوان مقاله

10. در این مرحله عنوان مقاله را به صورت کامل (در سامانه های دو زبانه باید به دو زبان) وارد کنید.

 

اضافه کردن نویسندگان

11. نام و اطلاعات نویسنده‌ای که در حال ارسال مقاله است در جدول پایین صفحه نمایش داده می‌شود و نیازی به ورود مجدد اطلاعات این نویسنده نیست. نویسنده‌ای که مقاله را ارسال می‌کند، نویسنده عهده دار مقاله است و مشاهده وضعیت مقاله، بازنگری و .. تنها از پروفایل این نویسنده امکان‌پذیر است. در صورتی که نویسنده یا نویسندگان دیگری در تهیه و تدوین مقاله مشارکت داشته‌اند، نام، عنوان و نشانی ایمیل آن‌ها را  به دقت وارد کنید. سامانه در راستای اطلاع‌رسانی، به آن‌ها نیز ایمیل ارسال می‌کند.

12.  زمانی که اطلاعات یک نویسنده دیگر را وارد می‌کنید با انتخاب این گزینه نویسنده عهده دار مقاله تغییر می‌کند. ضمناً در صورتی که در این بخش نویسنده عهده‌دار مقاله را تغییر دهید مقاله به پروفایل او منتقل می‌شود و دسترسی از نویسنده عهده دار قبلی(فردی که مقاله از طریق پروفایل او ارسال شده است) گرفته می‌شود.

در جدول پایین صفحه جلوی نام نویسنده عهده دار مقاله علامت ستاره قرار دارد. 

13.  پس از وارد کردن اطلاعات نویسنده همکار روی ذخیره کلیک کنید.

14.  برای ویرایش اطلاعات نویسنده یا حذف او می‌توانید از این گزینه‌ها استفاده کنید.

15.  برای تغییر ترتیب نویسندگان موس را روی گزینه فلش قرار دهید. با نگه‌داشتن نشانگر موس روی علامت فلش می‌توانید ترتیب را تغییر دهید.

16.  پس از تغییر ترتیب نویسندگان روی گزینه ذخیره کلیک کنید.

17.  پس از تکمیل اطلاعات نویسندگان روی گزینه بعدی کلیک کنید.

 

افزودن چکیده مقاله

18.  چکیده مقاله را وارد کنید.(در نشریات دو زبانه چکیده به دو زبان از شما دریافت می‌شود.)

19.  تعداد کلماتی که باید در بخش چکیده وارد کنید و تعداد کلماتی که وارد شده است در این بخش نمایش داده می‌شود. پس از اینکه تعداد در بازه مجاز قرار گیرد عدد به رنگ سبز در می‌آید.

20.  پس از تکمیل اطلاعات روی گزینه بعدی کلیک کنید.

 

افزودن کلیدواژگان

21.  در این مرحله کلید واژگان مقاله را وارد کنید. تعداد کلید واژگان مورد نیاز و نوع جداکننده در بالای صفحه نمایش داده می‌شود؛ در صورتی که تعداد کلیدواژگانی که نویسنده وارد کرده است، در بازه تعیین شده نباشد سامانه اجازه ورود به مرحله بعدی را نمی‌دهد.

22.  برای ادامه روند روی گزینه بعدی کلیک کنید.

 

انتخاب موضوعات

23.  موضوع مرتبط با مقاله خود را وارد کنید؛ موضوع مقاله را انتخاب کرده و چنانچه موضوع و حوزه کار تخصصی شما در فهرست موضوعات نیست به مدیر سامانه پیشنهاد دهید.

24.  برای ادامه روند روی گزینه بعدی کلیک کنید.

 

توضیحات تکمیلی

25.  درصورت نیاز می‌توانید توضیحات تکمیلی خود را برای اعضای هیات تحریریه در این بخش بنویسید.

26.   شرایط و ضوابط نشریه را مطالعه کنید و با انتخاب این گزینه پذیرش شرایط و ضوابط نشریه را اعلام کنید.

27.  برای ادامه روند روی گزینه بعدی کلیک کنید.

 

داوران پیشنهادی

28.  اطلاعات داور پیشنهادی خود را وارد کنید. ممکن است نشریه این مرحله را اجباری کرده باشد و تا زمانی که تعداد مشخصی داور را معرفی نکنید امکان ارسال مقاله نداشته باشید. در صورت اجباری بودن این مرحله در بالای صفحه تعداد داورهایی که لازم است معرفی کنید نمایش داده می‌شود.

29.  پس از وارد کردن اطلاعات داور روی گزینه ذخیره داور کلیک کنید.

30.  برای ادامه روند ارسال مقاله روی گزینه بعدی کلیک کنید.

 

اضافه کردن فایل ها

31.  فایل اصل مقاله بدون نام نویسندگان، فایل مشخصات نویسندگان، فرم تعهدنامه، فرم تعارض منافع را به همراه سایر مستندات (در صورت لزوم) در این مرحله بارگذاری کنید. ابتدا نوع فایل را انتخاب کنید.

32.  پس از انتخاب نوع فایل، آن را در سامانه بارگذاری و با استفاده از گزینه ارسال فایل ذخیره نمایید.

33.  برای رفتن به مرحله بعد روی گزینه بعدی کلیک کنید.

 

34.  در صورت ذخیره درست فایل ها یک جدول در پایین صفحه نمایش داده می‌شود و همه فایل‌های بارگذاری شده توسط نویسنده نمایش داده می‌شود.

35.  برای دریافت فایل آپلود شده روی این گزینه کلیک کنید.

36.  برای حذف یک فایل رو گزینه حذف روبروی آن کلیک کنید.

37.  برای تغییر ترتیب فایل‌ها موس را روی گزینه فلش قرار دهید. با نگه‌داشتن نشانگر موس روی علامت فلش می‌توانید ترتیب را تغییر دهید.

38.  پس از تغییر ترتیب نویسندگان روی گزینه ذخیره کلیک کنید.

 

نامه به سردبیر و چک لیست

39.  متن تعهدنامه خود را وارد کنید.

40.  پرسش‌های چک لیست را به دقت مطالعه و تایید کنید.

41.  برای رفتن به مرحله بعد روی گزینه بعدی کلیک کنید.

 

تکمیل ارسال مقاله

42. در این بخش می‌توانید اطلاعات مقاله را پرینت کنید. با کلیک روی گزینه گوگل یا گوگل اسکالر عنوان مقاله را در پایگاه‌های ذکر شده جستجو کنید و از نبود عنوان مشابه اطمینان حاصل کنید.

43.  اطلاعاتی که واردکرده‌اید را یک بار از این بخش بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که همه اطلاعات را به درستی واردکرده‌اید.

44.  در صورتی که همه موارد به دقت تکمیل‌شده باشد، امکان ارسال مقاله را دارید.(گزینه ارسال مقاله برای شما فعال خواهد بود.) در غیر این صورت مجدد فرم مربوطه را بازبینی کنید و اطلاعات ضروری را در سامانه وارد کنید.

45.  در صورت وجود اشکال مواردی که به درستی تکمیل نشده است به شما نمایش داده می‌شود.

 

پس از ارسال مقاله پیام تایید به صورت زیر به شما نمایش داده می‌شود و نامه تأییدیه دریافت مقاله به ایمیل نویسندگان ارسال می‌شود.

برای پیگیری وضعیت مقاله می‌توانید به بخش مقالات ارسال شده / در حال بررسی مراجعه فرمایید. امکانات این بخش را می‌توانید در تصویر زیر مشاهده کنید.

هما‌ن‌طور که مشاهده می‌کنید آخرین وضعیت مقاله و تاریخ آخرین تغییر در این جدول به شما نمایش داده می‌شود.

46.  دانلود فایل اصل مقاله

47.  ارسال ایمیل به سردبیبر نشریه

48.  بازپس‌گیری مقاله: در صورت انتخاب این گزینه درخواست شما برای بازپس‌گیری مقاله به سردبیر ارسال می‌گردد و نشریه نظر خود را نسبت به درخواست شما اعلام خواهد کرد.

 

نکات قابل توجه

 • در صورتی که از امکان شمارش تعداد کلمات مقاله استفاده می‌کنید ممکن است در مرحله آخر با خطای زیر روبه رو شوید. توجه داشته باشید که نویسنده فقط می‌تواند فایل docx ارسال کند. در صورتی که نوع دیگری فایل وارد کند با این خطا مواجه می شود.

برای تکمیل ارسال مقاله مراحل زیر را کامل کنید:

تعداد کلمات فایل اصل مقاله: 0. تعداد کلمات فایل اصل مقاله باید بین ... و ... کلمه باشد.

تکمیل ارسال مقاله

login